Jak płacić mniej za OC samochodu? Poznaj własną historię ubezpieczeń!

0

W drugiej połowie roku ceny za ubezpieczenie samochodu zdecydowanie wzrosły. Dla niektórych właścicieli aut oznaczało to podwyżkę składki nawet o 100%.

O przyczynach decyzji firm ubezpieczeniowych powiedziano i napisano już wiele. Kierowcy stają się obojętni wobec argumentów o rosnących kosztach funkcjonowania ubezpieczycieli – m.in. nałożenie nań podatku bankowego, zmiany KNF dot. rozliczania szkód komunikacyjnych oraz rosnące kwoty odszkodowań, wypłacane dla poszkodowanych w wypadkach drogowych. Kluczową kwestią jest znalezienie sposobu, by zapłacić mniej za OC samochodowe. Jak może w tym pomóc portal ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego?

Jeźdź bezpiecznie, płać mniej

Opłata za podstawowe ubezpieczenie samochodu uzależniona jest przede wszystkim od parametrów pojazdu, którym jeździmy (kluczowe znaczenie mają zwłaszcza pojemność silnika i wiek auta) oraz doświadczenia jako kierowcy. Na wysokość opłat za ubezpieczenie OC wpływa również historia ubezpieczenia i szkód – kierowcy dłużej opłacający OC i jeżdżący bezpieczniej mogą liczyć na znaczące obniżenie opłaty za ubezpieczenie samochodu.

Do niedawna dostęp do historii ubezpieczeń i szkód był dostępny jedynie dla firm ubezpieczeniowych, które czerpały dane na temat swoich klientów z ogólnopolskiej bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Tymczasem od połowy 2016 r. zupełnie bezpłatnie swoją historię może sprawdzić każdy z nas. Jak informacje uzyskane z tego źródła mogą nam pomóc w walce o niższe OC?

Historia ubezpieczeń i szkód – klucz do zniżek

Baza polis komunikacyjnych UFG zawiera informację o aktualnych umowach ubezpieczenia OC dla 21 mln samochodów. Dodatkowo znaleźć tam można ponad 300 mln rekordów dotyczących ubezpieczeń, które pochodzą z ostatnich 5 lat.

O popularności tego rozwiązania świadczą dane z ubiegłego roku. W 2016 roku właściciele aut zadali ponad dwukrotnie więcej pytań o dane w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych, niż rok wcześniej – byli to zazwyczaj mężczyźni. Największą grupę – prawie 50 procent – stanowią tu trzydziestokilkulatkowie. Z kolei największy wzrost zainteresowania historią swojego ubezpieczenia OC, wykazują dwudziestokilkulatkowie – ponad 25 procent zapytań.

Interesujące, że największy odsetek sprawdzających swoją historię OC w grupie właścicieli pojazdów, jest w województwach dolnośląskim i zachodniopomorskim, czyli tam gdzie ceny polis OC są jednymi z najwyższych Dużą grupę stanowią także mieszkańcy regionów o największej liczbie zarejestrowanych pojazdów – kierowcy pochodzący z wojewodztwa mazowieckiego i śląskiego.

Jak sprawdzić własną historię ubezpieczeń i szkód?

Z bazy polis komunikacyjnych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego może skorzystać każdy z nas. W tym celu wystarczy zarejestrować się na stronie UFG, dzięki czemu otrzymamy dostęp do własnej historii ubezpieczenia.

Przy przeglądaniu bazy UFG warto zwrócić uwagę, czy nasza historia ubezpieczeń i szkód jest kompletna, bowiem nieuwzględnienie w rejestrze chociażby jednej rocznej polisy może już znacząco wpłynąć na wysokość wyliczonej przez ubezpieczyciela aktualnej składki na OC. Często kierowcy nie zdają sobie również sprawy, że w przypadku współdzielenia prawa własności do auta z inną osobą, dane obu właścicieli powinny znaleźć się w polisie. Jeśli tak się stanie, jednego z kierowców może spotkać niemiła niespodzianka w postaci braku historii ubezpieczeniowej z tego okresu.

Należy również pamiętać, że w bazie uwzględnione są również dane o szkodach wyrządzonych przez kierującego, które mogą drastycznie podnieść wysokość składki na ubezpieczenie OC. Do tej statystyki wlicza się również te szkody, które kierowca popełnił prowadząc cudze auto, co dla niektórych osób może okazać się zaskoczeniem.

Na koniec warto uświadomić sobie, że w bazie UFG znajdziemy te same informacje, które otrzymują również firmy ubezpieczeniowe. Niezależnie od tego, jakie one są, z cała pewnością pozwolą nam lepiej przygotować się do rozmowy z agentem ubezpieczeniowym, dzięki czemu będziemy w stanie skutecznie zawalczyć o ulgi w opłatach za OC.

Podstawa prawna: Informacje są przekazywane UFG przez ubezpieczycieli na podstawie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, rozdz. 1, punkt 14.
 

Zostaw komentarz