Karta EKUZ nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia podczas zagranicznego wyjazdu.

0
EKUZ, wakacje

Planując podróż do innego kraju, należy pamiętać o ubezpieczeniu zdrowotnym. Zapewni to poczucie finansowego bezpieczeństwa i pozwoli cieszyć się wyjazdem. Powód jest prosty — koszty leczenia za granicą zwykle są bardzo wysokie. W przypadku Europejskiego Obszaru Gospodarczego, wyrobienie karty EKUZ to podstawowy krok, który zagwarantuje nam niezbędne minimum ochrony za granicą. Należy jednak mieć na uwadze, że karta nie pokryje wszystkich kosztów związanych z pomocą medyczną. 

Do czego uprawnia karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który pozwala korzystać z publicznej opieki zdrowotnej w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. Dzięki niej możemy odwiedzić lekarza na tych samych zasadach co obywatele kraju do którego się wybieramy. Karta nie zapewnia automatycznie darmowego leczenia, a jedynie pokrywa część ponoszonych kosztów. W zależności od tego, jak zorganizowany jest system zdrowotny w danym miejscu, uprawnia nas do płatnej, częściowo płatnej lub bezpłatnej opieki zdrowotnej. Przed wyjazdem warto sprawdzić jaki wariant obowiązuje w danym państwie, aby uniknąć przykrych niespodzianek. 

EKUZ pokryje koszty leczenia tylko w niektórych wypadkach. 

Zakres darmowej pomocy lekarskiej ogranicza nie tylko system opieki zdrowotnej danego kraju. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie każda placówka medyczna honoruje kartę. Jeśli trafimy do szpitala prywatnego, nie należącego do publicznego systemu opieki zdrowotnej, EKUZ nie pokryje żadnych kosztów leczenia. Nawet jeśli te, będą niezbędne do ratowania zdrowia lub życia.

Nie oznacza to, że w publicznych placówkach wyleczymy każdą dolegliwość za darmo. Również w tym wypadku karta zadziała tylko w określonych wypadkach:

    • kiedy leczenie jest niezbędne i nieplanowane (wypadek, nagła choroba)
    • tylko w sytuacji gdy jest realizowane w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa
    • w takim samym zakresie jaki oferuje publiczna opieka zdrowotna określonego kraju swoim obywatelom (jeśli jakieś świadczenie jest płatne, trzeba za nie zapłacić)

EKUZ nie obejmuje świadczeń takich jak:

    • leczenie planowane
    • koszty akcji ratunkowej, zwłaszcza w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych
    • koszty powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem

W jakich krajach jest honorowana?

Z publicznego systemu opieki zdrowotnej  w ramach EKUZ możemy skorzystać przede wszystkim we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Na obszarze terytoriów zamorskich Francji, Hiszpanii i Portugalii. W przypadku państw EFTA (Islandia, Norwegia, Lichtenstein, Szwajcaria, Dania) karta nie zadziała, jeśli nie jesteś obywatelem państwa członkowskiego UE. 

W przypadku Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, pomimo brexitu EKUZ nadal zapewnia dostęp do opieki zdrowotnej, na tych samych zasadach co w krajach UE.

Jak wyrobić kartę EKUZ? 

Aby uzyskać kartę należy wypełnić wniosek. Można go znaleźć na stronie NFZ, otrzymać w oddziale lub delegaturze NFZ. Wybieramy jedną z dwóch wersji wskazujących na cel naszej podróży:

    • wyjazd turystyczny,
    • wyjazd w związku z wykonywaniem pracy.

Składanie wypełnionego wniosku nie musi odbywać się osobiście, do wyboru mamy cztery sposoby pozwalające wygodnie go dostarczyć: 

    • osobiście w wybranym oddziale lub delegaturze NFZ,
    • za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP),
    • za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP,
    • pocztą tradycyjną, na adres dowolnego oddziału lub delegatury NFZ.

Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne.

Jak zabezpieczyć swój wyjazd za granicę?

W związku z ograniczonym zakresem świadczeń jakie gwarantuje karta EKUZ, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Zwłaszcza jeśli na wyjeździe planujemy uprawiać sporty wysokiego ryzyka (np. wspinaczka wysokogórska, narciarstwo, MTB).  Koszty akcji ratunkowych w takim wypadku mogą okazać się bardzo wysokie. Wynika to ze sposobu w jaki funkcjonuje EKUZ. Różnice w zasadach refundacji w zależności od kraju, skutkują niejednolitym systemem, w którym łatwo o pomyłkę.

EKUZ a ubezpieczenie komercyjne

Wybierając się w góry do naszych południowych sąsiadów — Czech użycie helikoptera w akcji ratowniczej to koszt około 5 000 zł/h. Za udzielenie doraźnej pomocy po wypadku w Chorwacji zapłacimy ok. 2 000 zł. Z kolei we Włoszech przewiezienie rannego narciarza ze stoku do szpitala może wynieść aż od 15 000 do 20 000 zł.

Przykład:

Podczas wspinaczki na Monte Bianco we włoskich Alpach, turysta spadł z 50 metrów doznając ciężkich obrażeń ciała. Doszło do wielogodzinnej akcji ratunkowej z użyciem śmigłowca (koszt użycia helikoptera we Włoszech wynosi ok. 10 000 zł/h). Turysta był przekonany, że karta EKUZ pokryje wszystkie koszty pomocy w razie wypadku, więc nie wykupił dodatkowego ubezpieczenia. Został przewieziony do najbliższej placówki medycznej, nie posiadającej umowy z SSN. Oznacza to że będzie musiał pokryć koszty leczenia które otrzymał w tej placówce, oraz koszty akcji ratunkowej z użyciem helikoptera. Co więcej, obrażenia jakich doznał uniemożliwiały samodzielną podróż i wymagały dalszego leczenia, dlatego został dodatkowo obciążony kosztem transportu do kraju.

Ubezpieczenie komercyjne uchroni nas przed tego rodzaju nieplanowanymi wydatkami. Dzięki możliwości wykupienia dodatkowej ochrony jak NNW czy OC, zabezpieczy nie tylko nas, ale i nasz portfel.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie komercyjne?

Przede wszystkim warto poświęcić chwilę na dobranie odpowiedniej do naszych potrzeb ochrony. Planując aktywny wypoczynek, sprawdź czy wybrane ubezpieczenie obejmie aktywność, którą planujesz wykonywać. W przypadku dyscyplin sportowych wysokiego ryzyka (np. wspinaczka wysokogórska, jazda na nartach, czy rowerze MTB), może okazać się, że zwykłe ubezpieczenie turystyczne nie wystarczy.

Większość dostępnych ofert ubezpieczeniowych skierowana jest do osób, które okazjonalnie wyjeżdżają za granicę. Wybierają więc ochronę tylko na czas wyjazdu. Dla tych którzy spędzają czas na walizkach, lepszą opcją będzie wybranie rocznej polisy — jak PZU Bezpieczny Powrót. Program został stworzony z myślą o podróżnikach i osobach aktywnie spędzających czas. Już w podstawowej wersji gwarantuje szeroki zakres ochrony m. in. pokrywa koszty akcji ratunkowej, leczenia, transportu do kraju, OC, ochrony prawnej i ochronę bagażu — opcje, które często są dodatkowo płatne. 

Gwarantuje również wiele udogodnień  m.in.:

    • roczny okres ochrony na pojedynczy wyjazd do 8 lub 16 tygodni na całym świecie (nie obejmuje jedynie Antarktydy, Arktyki i Grenlandii). 
    • ochrona działa niezależnie od liczby wyjazdów i ich charakteru 
    • obejmuje ponad 40 dyscyplin sportowych i aktywności w tym sporty wysokiego ryzyka
    • bezgotówkowa pomoc — PZU zajmie się organizacją i pokryciem kosztów. Nie musisz wydawać własnych środków i ubiegać się o ich zwrot
    • atrakcyjną cena — rok ochrony, w podobnym zakresie, kosztuje tyle co tydzień, dwa w innych towarzystwach.
    • korzystne pakiety m.in. partnerski i rodzinny do 5 osób.

Tego rodzaju roczna polisa pozwala zaoszczędzić pieniądze i czas, redukując formalności do minimum. W przypadku osób często podróżujących jest wygodną opcją, która zapewnia bezpieczny powrót do domu.

Zostaw komentarz