Fizjoterapeuta obowiązkowo ubezpieczony
Obecnie w Polsce zawód fizjoterapeuty wykonuje ok. 70 tys. osób z różnymi kwalifikacjami. Organizacje branżowe dążą do uregulowania zawodu fizjoterapeuty, jednak nie są zgodne co do ostatecznego brzmienia ustawy. Jednakże każdy z projektów regulacji zawodu podnosi kwestię ubezpieczenia zawodowego. Czy ustawa przyniesie obowiązek ubezpieczenia?
Dotychczas powstały trzy różne projekty ustaw, które znajdują się na różnych etapach legislacyjnych, a środowisko – te branżowe i polityczne jest podzielone co do kształtu ustawy. W związku wciąż nie jest pewne jakie zmiany przyniesie ustawa regulacyjna.
Ostateczny kształt ustawy zależy od kliku czynników – losów kolejnych zgłaszanych projektów – tych poselskich i obywatelskich, kolejnych etapów legislacyjnych, w tym między innymi prac w podkomisjach oraz poselskich i senackich poprawek oraz porozumienia środowisk branżowych.
Najbardziej zaawansowane są prace nad ustawą zgłoszoną przez PSL. Jednak i tutaj prace mogą potrwać, gdyż zarówno Biuro Analiz Sejmowych, jak i przedstawiciele środowisk branżowych – Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji, Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska mają wątpliwości do części zapisów ustawy autorstwa PSL i zadeklarowali chęć uczestniczenia w pracach podkomisji.
Wątpliwości nie ma co do jednej kwestii – obowiązkowego ubezpieczenia przedstawicieli tej profesji. Każdy z projektów mówi wprost o zawodowej polisie OC dla fizjoterapeutów.
Osoba uprawniona do wykonywania zawodu fizjoterapeuty przed rozpoczęciem wykonywania zadań zawodowych jest zobowiązana do zawarcia umowy ubezpieczenia z tytułu odpowiedzialności cywilnej zawodowej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności zawodowych fizjoterapeuty.
art. 33, pkt. 7, rdz. 4 Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów i zaświadczenia projektu ustawy PSL i Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii oraz PO i Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska.
Pozostałe założenia projektów:
-
zdefiniowanie zawodu fizjoterapeuty oraz określenie kompetencji osób wykonujących ten zawód (przynajmniej studia licencjackie);
-
wprowadzenie różnych stopni specjalizacji w zawodzie fizjoterapeuty;
-
powołanie samorządu zawodowego fizjoterapeutów – Krajowa Rada Fizjoterapeutów;
-
powstanie jawnego rejestru pozwalający na identyfikację fizjoterapeuty;
-
wprowadzenie obowiązku pogłębiania i aktualizowania wiedzy i umiejętności zawodowych.
Ten kto nie wczytał się w przedstawiane projekty zapewne nie odnotował, że ustawa zakłada obowiązek ubezpieczenia. Zapewne z racji tego, że ta kwestia nie była dotychczas podnoszona przez autorów projektów w debacie publicznej. Praktyka pokazuje, że po wejściu w życie ustawy regulującej profesję wprowadzony zostaje obowiązek posiadania polisy OC zawodu. Tak jest w przypadku architektów, lekarzy, adwokatów czy radców prawnych. Takie rozwiązanie zabezpiecza zarówno fizjoterapeutów w przypadku roszczeń zgłaszanych na drodze cywilnej, a także pacjentów.
Do zmian jeszcze daleka droga. Z racji, że do czasu uchwalenia ustawy zawód fizjoterapeuty nie jest w Polsce zawodem regulowany, to firmę świadczącą usługi fizjoterapeutyczne może założyć każdy. Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii są wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ. Podobnie ma się rzecz odnośnie ubezpieczenia – obowiązek ubezpieczenia mają tylko osoby prowadzące jednoosobową działalność. Jeśli więc drogi Fizjoterapeuto chcesz mieć ochronę w postaci polisy OC wykonywanego zawodu to warto rozważyć OC dobrowolne fizjoterapeuty.