Ubezpieczenie w góry to konieczność – jak wybrać świadomie?

0

Każdego roku w polskich górach dochodzi do kilkuset wypadków, w których ranni zostają nie tylko wakacyjni turyści, ale także doświadczeni miłośnicy sportów górskich. Dlatego tak ważne jest by mieć odpowiednie ubezpieczenie górskie.

Górskie szlaki rządzą się surowymi prawami, dosłownie chwila nieuwagi może doprowadzić do sytuacji, w której będzie potrzebna pomoc ratownika. Nawet błahe potknięcie może skutkować upadkiem z wysokości i stworzyć zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. To jedno z kilku najczęstszych przyczyn wypadków w górach, zaraz po źle dobranym sprzęcie czy przeszacowaniu swoich umiejętności.

Jak to się ma do tytułowego ubezpieczenia górskiego? Rzecz jasna, nawet najlepsza polisa nie przygotuje nas do wyjścia w góry i nie uchroni od wypadku. Ubezpieczenie ma jednak kapitalne znaczenie w momencie, gdy nieszczęśliwe zdarzenie stanie się faktem. Dlatego tak istotne, by mieć właściwie sprofilowaną ochronę ubezpieczenia, która gwarantuje nam, że otrzymamy pomoc na odpowiednim poziomie. I co ważne, że po powrocie do domu, nie będzie trzeba brać kredytu, na pokrycie kosztów akcji ratunkowej, leczenia czy szkód przez nas wyrządzonych.

Zakresy w ubezpieczeniach turystycznych

Warto zdawać sobie sprawę z tego, co w ubezpieczeniu turystycznym oznaczają terminy, tak by zakres ochrony wybrać świadomie.
Z reguły przy zakupie ubezpieczenia górskiego uwagę skupiamy na własnym zdrowiu i życiu. Jednak może zdarzyć się i tak, że samemu spowodujemy zagrożenie. Przykładem może być sytuacja, gdy podczas podejścia na szczyt strącisz komuś kamień na głowę. W takiej sytuacji to ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialność cywilna będzie chronić przed konsekwencjami. Jakie jeszcze ryzyka może objąć ubezpieczenie w góry wyjaśniamy niżej, ale zacznijmy od wspomnianego OC.

Odpowiedzialność cywilna — zapewnia pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów odszkodowania za szkody, gdy będąc na urlopie, niechcący wyrządzimy krzywdę lub uszkodzimy rzeczy innej osoby.

Koszty poszukiwania i ratownictwa — ubezpieczyciel pokrywa koszty związane z akcją ratowniczą np. z użyciem helikoptera oraz transportu bezpośrednio po akcji do placówki medycznej.

Koszty leczenia — chronią przed poniesieniem kosztów badań i zabiegów poza granicami kraju, samo posiadanie karty EKUZ może nie wystarczyć do pokrycia wszystkich kosztów leczenia.

Koszty transportu do kraju — element polisy zapewniający pokrycie kosztów związanych z przetransportowaniem ubezpieczonego, cierpiącego na skutek choroby lub wypadku do miejsca zamieszkania, lub szpitala w Polsce.

Ubezpieczenie bagażu — w przypadku jego zgubienia, kradzieży czy zniszczenia, ubezpieczonej osobie w ramach polisy przysługuje odszkodowanie.

Assistance — jest to pakiet usług, które zapewniają pomoc osobie ubezpieczonej, podczas dochodzenia do zdrowia, już po powrocie do domu.

Następstwa nieszczęśliwych wypadków — wypłata odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, jaki dotknął ubezpieczonego  w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

adult-blur-business-trip-1266017

Na co zwrócić uwagę i o czym należy pamiętać?

Rodzaj aktywności — planując uprawianie górskich sportów ekstremalnych, takie jak wspinaczka skałkowa i wysokogórska czy downhill, będziesz potrzebować odpowiedniego rozszerzenia ubezpieczenia o sporty wysokiego ryzyka.

Zakup ubezpieczenia jeszcze przed wyjazdem — najlepiej, aby polisa zaczęła obowiązywać jeszcze podczas naszego pobytu w Polsce, można dzięki temu uniknąć zbędnych utrudnień.

Sumy ubezpieczenia — to podstawa, ponieważ ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie tylko do wysokości suma, na jakiej zostało zawarte ubezpieczenie. Przyjmuje się zasadę, że im wyższa suma tym lepiej, jednak to oznacza także wyższą składkę za polisę. Dlatego warto dobierać sumę w zależności od naszych aktywności oraz od celu wyprawy. Przykładowo, koszt leczenia złamanej nogi, hospitalizacja i transport do kraju z Ameryki Południowej może przekroczyć nawet 100 tys. zł, ale w sąsiedniej Słowacji będzie wielokrotnie niższy.

Ubezpiecz więcej osób, zapłacisz mniej — cześć ubezpieczeń posiada możliwość wykupienia wariantów rodzinnych lub partnerskich, zapewni to niższą składkę na osobę.

Zgłoszenie szkody — Wypłacenie odszkodowania bardzo często zależy od prawidłowego zgłoszenia szkody. Pierwsza zasada to w przypadku szkody ZAWSZE i możliwie szybko poinformuj o tym ubezpieczyciela. W ten sposób otrzymasz wszelkie instrukcje co należy zrobić, aby ubezpieczyciel mógł szybko i sprawnie wypłacić odszkodowanie. Przykładowo w przypadku kradzieży bagażu, koniecznie trzeba zgłosić ten fakt na policję, która sporządzi protokół będący podstawą do wypłaty odszkodowania.

 

Czy ubezpieczenie w góry jest potrzebne?

Zdecydowanie tak, wykupując odpowiednie górskie ubezpieczenie turystycznemożna uniknąć naprawdę wysokich kosztów związanych z kosztem leczenia i hospitalizacji podczas wyprawy. Nawet w krajach europejskich wiele usług medycznych nie jest opłacanych z budżetu państwa, dlatego w awaryjnej sytuacji, karta EKUZ może nie wystarczyć.

Sama w sobie karta EKUZ nie pokrywa kosztów leczenia w prywatnych placówkach oraz nie obowiązuje poza Unią Europejską. Posiadanie jej daje jedynie możliwość korzystania z publicznej opieki zdrowotnej na takich samych warunkach jak mieszkańcy kraju, w którym przebywamy na wakacjach.

W przypadku podróży do Stanów Zjednoczonych nabycie ubezpieczenia turystycznego jest niezbędne do złożenia wizy – w tym celu należy wybrać polisę zgodną z wytycznymi konsulatu. Ta jednak przy wysokich kosztach leczenia, może nie wystarczyć, dlatego warto wykupić ubezpieczenie z wyższymi sumami, aby w ten sposób ustrzec się wysokich kosztów opieki medycznej.

Jako że za granicą akcje ratownicze nie są pokrywane z publicznych pieniędzy, koniecznym staje się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.

Zostaw komentarz