Ubezpieczenie zdrowotne do wizy

0

Wyjeżdżając do państwa, które wymaga posiadania wizy, musimy nieraz spełnić szereg wymagań. Jednym z nich może być obowiązek posiadania polisy pokrywającej koszty leczenia zagranicą. O czym należy wiedzieć, wybierając ubezpieczenie zdrowotne do wizy?

Jako obywatele kraju członkowskiego Unii Europejskiej jesteśmy przyzwyczajeni do podróżowania bez paszportu i formalności. Jednak wybierając się już nieco dalej, a nawet do sąsiadującej z nami Rosji, nierzadko spotkamy się z wymogiem wizowym. W zależności od państwa może oznaczać on konieczność uiszczenia opłaty na granicy lub złożenia dokumentów z odpowiednim wyprzedzeniem i spełnienia szeregu wymogów. Najczęstsze z nich to określenie miejsca zameldowania, długości pobytu, ważność paszportu, posiadanie szczepień a nieraz także ubezpieczenia zdrowotnego.

Wymóg wizowy dla Polaków

Informacje na temat obowiązku wizowego i wszystkich formalności znajdziemy na stronie ambasady lub konsulatu kraju, do którego wyjeżdżamy. Ogólne informacje znajdziemy także na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Sprawdzając informacje dotyczące wizy, musimy zwrócić uwagę na to, jaki jest cel naszej podróży – wymagania mogą różnić się w zależności od tego, czy planujemy wyjazd turystyczny, studencki czy będziemy szukać w danym kraju pracy. Również długość pobytu może mieć wpływ na obligatoryjność wyrobienia wizy.

Jakie ubezpieczenie zdrowotne do wizy?

Zanim wybierzemy polisę, powinniśmy zwrócić uwagę na trzy rzeczy:

  • czy będzie działała na terenie kraju, do którego się wybieramy
  • na jaką sumę pokrywa koszty leczenia
  • ile kosztuje leczenie w danym państwie

Niektóre kraje określają minimalną sumę ubezpieczenia, na jaką musi zostać wykupiona polisa potrzebna podczas składania wniosku wizowego. Np. Białoruś wymaga ubezpieczenia na sumę nie mniejszą niż 10 tys. euro. W przypadku wyjazdu do Rosji minimalna kwota ubezpieczenia kosztów leczenia to 30 tys. euro. Turcja dla studentów przyjeżdżających na wymianę w ramach programu Erasmus+ podaje oddzielne sumy minimalne na hospitalizację i opiekę ambulatoryjną.

Warto posiadać polisę, która informacje na temat posiadanej ochrony ma opisane w języku angielskim. Np. do ubezpieczenia podróżnego Bezpieczny Powrót dołączany jest certyfikat w języku angielskim. Pozwala to w wygodny sposób dołączyć do wniosku wizowego.

Wybierając ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd zagraniczny, powinniśmy jednak kierować się przede wszystkim rozsądkiem – nie warto wybierać najniższej kwoty. Leczenie zagranicą może być bardzo kosztowne, a zbyt niska suma ubezpieczenia oznaczać będzie konieczność pokrycia pozostałych wydatków z własnej kieszeni! Przed wyjazdem powinniśmy więc sprawdzić przykładowe ceny usług medycznych w kraju, do którego jedziemy.

UWAGA! Upewnij się, że ochrona wybranej polisy będzie działała podczas wybranego przez Ciebie wyjazdu! Niektóre ubezpieczenia posiadają wyłączenia związane z celem podróży.  Dobrym rozwiązaniem będzie roczna polisa, która działa zarówno podczas wyjazdu turystycznego jak i służbowego, np. Bezpieczny Powrót.

 

 

Zostaw komentarz