Co wpływa na koszt OC w ubezpieczeniu komunikacyjnym?

0

Ubezpieczenie OC jest obowiązkiem każdego posiadacza samochodu. Na rynku dostępnych jest wiele ofert, które różnią się nie tylko ceną, ale i zakresem. Każdorazowo składka kalkulowana jest indywidualnie. Co więc wpływa na koszt ubezpieczenia OC?

Porównując ze znajomymi koszt za ubezpieczenie OC, nierzadko dziwimy się, jak duże mogą być różnice pomiędzy składkami. Może się okazać, że posiadając ubezpieczenie w tym samym towarzystwie płacimy diametralnie różne kwoty. Warto wiedzieć, z czego one wynikają i co ma największy wpływ na cenę ubezpieczenia samochodowego.

Najważniejsze czynniki wypływające na cenę OC kierowcy

Dane samochodu

Ponieważ obowiązkowe ubezpieczenie OC kierowcy pojazdu przypisywane jest do konkretnego samochodu, jego parametry są kluczowe podczas ustalania wysokości składki. Jakie dane biorą pod uwagę ubezpieczyciele?

Marka i model samochodu

Ze statystyk mówiących o tym, jakimi autami najczęściej jeżdżą sprawcy wypadków, ubezpieczyciele mogą wyciągnąć wnioski, które pozwalają im oszacować ryzyko związane z użytkownikiem danej marki. Statystycznie najwięcej za OC płacą kierowcy BMW i Audi.

Co wpływa na koszt OC w ubezpieczeniu komunikacyjnym

Pojemność silnika

Ważną daną na temat pojazdu jest pojemność silnika. Od niej zależy moc, a co za tym idzie możliwości związane z przyspieszeniem i osiąganą prędkością. Im większa pojemność, tym wyższa składka za OC – w razie wypadku taki pojazd powoduje większe szkody.

Przebieg

Zużycie pojazdu związane z liczbą pokonanych kilometrów wpływa na jego stan techniczny. W bardzie wyeksploatowanym samochodzie łatwiej o wypadek.

Dane kierowcy

Wiek i doświadczenie

Przede wszystkim wiek (stąd wymóg podania daty urodzenia) oraz to, ile czasu posiada. Młodsze osoby i te posiadające prawo jazdy od niedawna są w oczach ubezpieczycieli potencjalnie bardziej szkodowi, ze względu na mniejsze doświadczenie za kierownicą, dlatego też ich składki są wyższe.

Historii szkodowości

Im dłużej jeździmy bezwypadkowo, tym w oczach ubezpieczyciela jesteśmy bezpieczniejsi. Z brakiem szkód wiążą się dodatkowe zniżki, jakie możemy otrzymać od ubezpieczyciela.

od czego zależy koszt OC w ubezpieczeniu komunikacyjnym

Miejsce zamieszkania

Dlatego też zarówno u agenta ubezpieczeniowego jak i w kalkulatorze online musimy podać nasz kod pocztowy. Ubezpieczyciele, korzystając ze statystyk wypadków w danym obszarze, określają prawdopodobieństwo kolizji i uzależniają od niego koszt OC.

Taryfikacja danego ubezpieczyciela

Czyli po prostu polityka cenowa i sposób, w jaki towarzystwo ubezpieczeniowe określa wartość danego ryzyka.

Na koszt ubezpieczenia OC wpływać mogą także inne, pomniejsze zmienne, w zależności od ubezpieczyciela i jego polityki taryfowej. Nowością na rynku jest np. uzależnienie składki ubezpieczeniowej od naszego stylu jazdy, ilości punktów karnych czy mandatów. Stąd cena ubezpieczenia OC może być diametralnie różna w zależności od zakładu ubezpieczeń. Dlatego tak ważne jest porównanie dostępnych na rynku ofert.

Zróżnicowanie w cenach powoduje także różnorodność kanałów sprzedaży. Polisę możemy teraz kupić u agenta, poprzez dedykowane infolinie towarzystw ubezpieczeniowych oraz pośredników ubezpieczeniowych, w internecie a nawet na stacji benzynowej.

Obecnie jednym z najlepszych sposobów znalezienie najlepszej cenowo oferty jest skorzystanie z porównywarki internetowej.

Dzięki internetowym kalkulatorom OC samochodu (takim jak ten na stronie iexpert.pl) można w kilka minut poznać cenę ubezpieczenia w większości towarzystw ubezpieczeniowych działających w Polsce. Pozwala to zaoszczędzić czas i wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Co grozi za brak ważnego OC samochodu?

Obowiązkowym ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (p.p.m.) objęte jest każde auto zarejestrowane na terytorium Polski. Za brak ważnego ubezpieczenia OC Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada kary. W zależności od długości przerwy w ubezpieczeniu oraz rodzaju pojazdu może to być od 140 zł do nawet 6300 zł., szczegółowe informacje można znaleźć na stronie ufg.pl.

Zostaw komentarz