Elektryczne hulajnogi a ubezpieczenie OC

0

Pogoda dopisuje, sezon na jednoślady w pełni rozpoczęty, rowery i hulajnogi opanowały ulice, wśród nich coraz bardziej popularne są te z napędem elektrycznym i to one budzą najwięcej kontrowersji.

Na ulicach polskich miast pojawia się coraz więcej elektrycznych hulajnóg, jest to świetny sposób na ominięcie korków w godzinach szczytu. W samej Warszawie działa już kilka wypożyczalni tych ekologicznych pojazdów, które można wypożyczać na minuty.

Rozwijający się rynek generuje jednak liczne problemy związane z eksploatacją tych nieszkodliwych na pierwszy rzut oka pojazdów.
Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której spotka nas wypadek podczas przejażdżki na mieście. Na zatłoczonych chodnikach dużych miast, nie trudno jest wjechać nieumyślnie w przechodnia, czy zarysować lakier w zaparkowanym samochodzie.

Co na to przepisy prawa?

Kiedy wypożyczamy elektryczną hulajnogę, aplikacja informuje nas o tym, abyśmy w miarę możliwości, poruszali się po ścieżce rowerowej oraz unikali jazdy po chodnikach. Policja natomiast komunikuje, że w polskim prawie urządzenia takie jak elektryczne hulajnogi formalnie nie istnieją i nie są one oficjalnie dopuszczone do ruchu, wkrótce jednak może się to zmienić, z myślą o tym środku transportu trwają pracę na poziomie unijnym oraz krajowym, najprawdopodobniej jednak na konkretne zmiany będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Eksperci ds. bezpieczeństwa drogowego przedstawiają problem jako eskalujący — z dnia na dzień przybywa wypadków z udziałem elektrycznych pojazdów, które skutkują poważnymi urazami, za których leczenie poszkodowany użytkownik musi płacić z własnej kieszeni. W krajach, w których hulajnogi funkcjonują dłużej i na większą skalę odnotowano nawet kilka wypadków śmiertelnych.

To jak przepisy prawa nie nadążają z życiem obrazuje fakt, że ubezpieczenie OC musi posiadać właściciel motoroweru rozwijającego prędkość powyżej 25 km/h. Tymczasem użytkownicy elektrycznych hulajnóg, które rozwijają prędkości nawet do 60 km/h już takiego ubezpieczenia posiadać nie muszą.

Problemem, zainteresowała się Komisja Europejska, która zastanawia się nad wprowadzeniem obowiązkowego OC dla pojazdów elektrycznych.

Prawdopodobnym rozwiązaniem tej kwestii będzie traktowanie użytkowników elektrycznych hulajnóg na równi z rowerzystami, w tym przypisanie OC do konkretnego człowieka, a nie pojazdu.

 

Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu OC rowerzysty – Pewnie na Rower w PZU >>

Zostaw komentarz