Kary za brak OC wyższe w 2015

0

Za brak obowiązkowego OC zapłacimy więcej niż obecnie. Właściciel pojazdu osobowego może otrzymać grzywnę nawet w wysokości 3500 zł. Z czego wynika podwyżka kar? Wysokość grzywny w tym wypadku jest uzależniona od minimalnej płacy za pracę w Polsce. Najwyższa kara – w przypadku samochodu osobowego – sięga aż 200 procent tzw. minimalnej krajowej. Ze względu na fakt, że płaca minimalna rośnie do 1750 zł w 2015 roku, zatem kary za brak OC będą wyższe. W związku z tym właściciel samochodu osobowego może zapłacić nawet 3500 zł, czyli o 140 zł więcej niż w 2014. W przypadku pozostałych pojazdów – skuterów, motocyklów itd. wzrost grzywny będzie niewielki – o 20 zł więcej.

Powyższej podaliśmy grzywny w ich maksymalnej wysokości. Otrzymamy je tylko wówczas, gdy brak ważnego OC przekroczy 14 dni. Jeśli pojazd bez OC pozostanie przez krótszy czas – zapłacimy mniej. Musimy też przestrzec przed błędnym myśleniem na zasadzie: nie jeżdżę, więc nie płacę. Dzięki nowemu systemowi stworzonym przez UFG, Fundusz może ustalić, które pojazdy nie mają wykupionej polisy, nakładając na właścicieli grzywny.

UWAGA! Jeśli spowodujemy kolizję drogową pojazdem bez obowiązkowego ubezpieczenia OC wszelkie koszty pokryjemy z własnej kieszeni – przy ofiarach w ludziach mogą one sięgnąć kilkudziesięciu jak nie kilkuset tysięcy złotych.

 

Zostaw komentarz