Ubezpieczenie mieszkania przez najemcę nigdy nie było tak wygodne

0
Ubezpieczenie mieszkania przez najemcę

Wynajmując mieszkanie, bierzesz na siebie dużą odpowiedzialność. Gdy wprowadzasz się pod nowy adres, pod swoją opieką masz cały lokal wraz z jego wyposażaniem. Protokół odbioru to dziś standard, jeśli pod koniec umowy stan mieszkania znacząco odbiega od tego, co zostało w nim zawarte, musisz liczyć się z koniecznością pokrycia strat. Jak uniknąć ubytków w portfelu i niepotrzebnych nerwów? Rozwiązaniem jest ubezpieczenie OC najemcy, już za kilkadziesiąt złotych możesz mieć przez rok ochronę ochronę nawet do 300 tys. zł.

Dziecko pobrudziło ścianę, pies pogryzł drzwi, a Ty zbiłeś lustro – takie wypadki zdarzają się każdemu, a jednak nie wszyscy pokrywają szkody z własnej kieszeni. Jeśli wykupisz OC najemcy, kosztami zajmie się ubezpieczyciel. Tak samo, gdy woda z zepsutej pralki zaleje mieszkanie sąsiadów lub gdy doniczka z Twojego balkonu spadnie na czyjś samochód.

Ile dzięki ubezpieczeniu zostanie w Twoim portfelu? Wybita szyba to kilkaset złotych, nowe drzwi mogą kosztować nawet 2000 zł. Zalana łazienka to 500-900 zł, w zależności od powierzchni do odmalowania i pozostałych uszkodzeń. Jeśli woda przeciekła na inne pomieszczenie, musiałbyś doliczyć prawdopodobnie meble, dywany, być może nawet parkiet – wtedy koszt może sięgnąć kilkudziesięciu tysięcy złotych!

OC najemcy to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które chroni przed kosztami związanymi ze szkodami, jakie mogą powstać w wynajmowanym mieszkaniu. Oznacza to, że to ubezpieczyciel pokryje wydatki związane z naprawą lub minimalizacją szkody.

Kiedy warto wykupić ubezpieczenie OC najemcy lokalu?

Wykupienie OC należy rozważyć zwłaszcza, jeśli w wynajmowanym lokalu mieszkamy z dziećmi lub zwierzętami – to, że wynajmujący zgodził się na takich lokatorów, nie znaczy, że w razie wyrządzonych szkód będzie bardziej wyrozumiały. Nie zawsze wpłacona kaucja pokryje wszystkie koszta związane z naprawą szkód, a ubezpieczenie sprawia, że i Ty, i właściciel mieszkania poczujecie się pewniej.

Częste przeprowadzki to również nie problem – wykupiona w iExpert polisa przenosi się razem z Tobą. Przypisana jest bowiem do konkretnego użytkownika, nie do adresu zamieszkania. Jeśli więc planujesz zmianę lokum, możesz bez przeszkód wykupić polisę już teraz. Zawierana na okres jednego roku polisa OC najemcy gwarantuje elastyczność i pozwala na zmianę sumy gwarancyjnej w trakcie trwania umowy.

Wynajmowane mieszkanie możesz ubezpieczyć bez względu na formę umowy, jaką zawarł z Tobą jego właściciel, liczy się tylko to, żeby była sporządzona na piśmie. Możesz więc wykupić ubezpieczenie jako najemca z tytułu umowy użyczenia, wynajmu czy dzierżawy.

Co daje ubezpieczenie OC wynajmowanego lokalu?

Ubezpieczenie OC najemcy chroni zarówno mienie właściciela, jak i sąsiadów. Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania obejmuje np. sytuację, gdy zalejesz mieszkanie pod Tobą.

OC najemcy obejmuje również szkody wyrządzone przez dzieci i osoby przez niego zatrudnione, a więc np. opiekunkę do dziecka lub pomoc do sprzątania, oraz zwierzęta.

Osoba, która posiada wykupione ubezpieczenie najemcy, jest także objęta ochroną OC w życiu prywatnym, obowiązującym na terenie Polski. Zadziała ono np. gdy Twój pies kogoś pogryzie, gdy jadąc rowerem, zarysujesz komuś samochód, gdy Twoje dziecko zniszczy coś również poza domem, na przykład w hotelu.

W każdej z powyższych sytuacji to ubezpieczyciel pokryje koszt naprawy szkód.

Czy najemcy mieszkania ubezpieczenie jest potrzebne?

Choć nie jest obowiązkowe, ubezpieczenie mieszkania przez najemcę, czyli polisa wykupiona przez osobę, staje się coraz popularniejsze. Jest też dobrym argumentem w czasie negocjacji kaucji za mieszkanie lub wysokości czynszu. Może się również zdarzyć, że wynajmujący będzie wymagał od najemcy zobowiązania się do wykupienia OC. Taki zapis może pojawić się w umowie lub aneksie do niej.

Nawet jeśli wynajmujący nie wymaga wykupienia OC, warto w w takie ubezpieczenie zainwestować. To nieduży wydatek (składki zaczynają się już od 48 zł rocznie!), a potrafi uratować budżet w razie nieprzewidzianych wydarzeń.

Jak wybrać OC najemcy?

Najważniejszym parametrem, który musisz ustalić przed wykupieniem polisy, jest suma gwarancyjna. To wypadkowa oszacowanej wartości wyposażenia (w tym elementów stałych, jak np. szafy wnękowe) i potencjalnych szkód, jakie możesz wyrządzić sąsiadom (np. poprzez zalanie).

Pamiętaj, że polisa przypisana jest do najemcy – OC nie obejmie szkód dokonanych przez pozostałych lokatorów (z wyjątkiem dzieci).

Sprawdź już teraz ofertę iExpert, wybierz zakres ubezpieczenia, polisę dostaniesz na maila, ochrana działa już od następnego dnia!

Zostaw komentarz