W świadomości istnieje przeświadczenie, że polisa odpowiedzialności cywilnej przedłuża się automatycznie. Prawdopodobnie wynika to z tego, że w przypadku OC komunikacyjnego, które jest najpowszechniejszym tego typu ubezpieczeniem, to prawda. Inaczej jest w przypadku OC zawodowego i OC w życiu prywatnym.

Dostajesz od ubezpieczyciela lub pośrednika ubezpieczeniowego informacje o zbliżającym się końcu okresu ubezpieczenia. Logujesz się do konta bankowego, przelewasz tę samą sumę co przed rokiem i uznajesz, ze posiadasz ważne OC zawodu. Niestety tak nie jest. Zawodowa polisa OC nie przedłuża się automatycznie na kolejny rok.

Za każdym razem, gdy kończy się polisa OC zawodu, należy wypełnić wniosek o kontynuację ubezpieczenia i dopiero wówczas przystąpić do płatności. Jeśli tego nie zrobisz, OC nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok. Wpłata na konto ubezpieczyciela nie jest równoznaczna z zawarciem umowy ubezpieczenia.

Ubezpieczenie zawodowe zawierane jest najczęściej na okres roku. Umowa obowiązuje od dnia, który wskażemy jako początek ochrony przez kolejnych 12 miesięcy. Ponadto ubezpieczeń zawodowych obowiązkowych nie można zawierać wstecz, gdyż jest to niezgodne z prawem.

Dlaczego tak ważna jest kontynuacja ubezpieczenia? Z dwóch względów – niezachowania ciągłości ochrony ubezpieczeniowej oraz utraty zniżek za kontynuację ubezpieczenia.

W pierwszym przypadku powstaje ryzyko wykonywania czynności zawodowych bez odpowiedniej ochrony, a tym samym w przypadku wystąpienia szkody konieczność zaspokojenia roszczenia z własnego majątku. Dodatkowo przedsiębiorca, który nie wykupi obowiązkowego OC zawodu naraża się na sankcje – finansowe lub karne – ze strony organów nadzorczych.

Druga kwestia to utrata profitów, czyli zniżek za nieprzerwaną kontynuację ubezpieczenia. Wydaje się, że mowa o niewielkich sumach, ale w przypadku niektórych ubezpieczeń zawodowych mowa nawet o 30% składki podstawowej. A wspomniany rabat traci się nawet za jednodniowa przerwę w ubezpieczeniu.

Zostaw komentarz