Lekarzu, nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu!

0

Coraz częściej słyszymy o błędach lekarskich i sporych odszkodowaniach zasądzanych a nawet utracie prawa do wykonywania zawodu. Z jednej strony to dobrze, że pacjenci coraz lepiej bronią swoich praw ale dla lekarza staje się to dużym problemem i nieplanowanym wydatkiem, na który często nie jest przygotowany. Z pomocą może przyjść odpowiednie ubezpieczenie.

Pacjenci skarżą

Szacuje się, że rocznie zdarza się w Polsce 20-30 tysięcy błędów i pomyłek lekarskich. Pozwów jest około tysiąca. Ok 31% Polaków zetknęło się z błędem medycznym przynajmniej raz w życiu. Chorzy najczęściej piszą skargi na kardiologów i internistów (1165 skarg w 2014 roku), w następnej kolejności na ortopedów (846 skarg w 2014 roku). Liczba wniosków skierowanych do sądów lekarskich systematycznie rośnie: w 2009 roku były to 343 wnioski, w 2011 – 704 wnioski  w 2014  już 1165. Pacjenci są coraz bardziej świadomi możliwości dochodzenia swoich praw. Coraz częściej decydują się na drogę sądową bo mimo ciągnących się latami postępowań sądy wymierzają coraz surowsze kary.

Lekarzenew

 

Lekarzu zabezpiecz się!

Lekarze z reguły wykupują jedynie obowiązkowe OC. Termin wprowadzenia obowiązkowego ubezpieczenia od zdarzeń medycznych ma zostać przesunięty o rok z 1 stycznia 2016 na 1 stycznia 2017. Co prawda często tak jest, że komisje ds orzekania o zdarzeniach medycznych stanowią tylko próbę dla stron przed właściwą rozgrywką w sądzie. Sąd zasądza często wyższe kwoty odszkodowań a one z kolei wpływają na wysokość OC i kółko się zamyka. Dlatego chęć zintegrowania dodatkowego ubezpieczenia z obowiązkowym OC lub pozostawienia go jako dobrowolne jest dość krótkowzroczną strategią.

Zasądzone odszkodowanie wypłacane jest z polisy OC, obowiązkowej dla wszystkich podmiotów medycznych. Jednak każda polisa przewiduje określoną maksymalną kwotę za jedno zdarzenie a roszczenia często tę kwotę przewyższają. Przewidujący mogą poszerzyć swoje ubezpieczenie mając świadomość, że błąd może się zdarzyć każdemu. Do dyspozycji mają zarówno poszerzenie swojej obowiązkowej polisy o dobrowolne OC, ochronę prawną, ubezpieczenie utraty dochodu czy ubezpieczenie domu lub mieszkania. Każde z nich zapewnia inny rodzaj zabezpieczenia. Warto przeanalizować swoją sytuację i rodzaje ryzyka z jakimi ma się do czynienia na co dzień. Pomyłki się zdarzają i zdarzać się będą więc dobre zabezpieczenie staje się niezbędnym elementem pracy a nie tylko kosztowną fanaberią.

Zostaw komentarz