Deregulacja część czwarta. Jeszcze bez rozporzadzeń.

0

Czwarta transza deregulacyjna weszła w życie z początkiem 2015r. Jej cel – usunąć szereg utrudnień w codziennym funkcjonowaniu przedsiębiorców.

Co konkretnie się zmieni dla Kowalskiego prowadzącego firmę?

Pakiet ustaw, powszechnie zwany deregulacją, tym razem zbiera w jednym miejscu kilkadziesiąt zmian w niemal 30 aktach prawnych. Zmianie uległo część zapisów z zakresu ubezpieczeń społecznych, prawa pracy czy prawa podatkowego. Wszystko po to, by ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej poprzez usunięcie lub ograniczenie konkretnych, zidentyfikowanych w konsultacjach z przedsiębiorcami przeszkody dla działalności gospodarczej w przepisach.

Co konkretnie ustawodawca rozumie pod pojęciem uproszczenia regulacji? Przede wszystkim, jak tłumaczą przedstawiciele resortu gospodarki, zwolnienie wspomnianego Kowalskiego z niektórych obowiązków informacyjnych (mniej danych do urzędów) i dokumentacyjnych (mniej raportów i sprawozdań np. tylko kwartalne zamiast kwartalnych i rocznych) oraz uściślenie niektórych zapisów budzących wątpliwości interpretacyjne. To nie jedyne zmiany – czwarty pakiet deregulacyjny to także:

  • tzw. pakiet portowy,

czyli skrócenie do 24 godzin czasu trwania kontroli granicznych w portach morskich oraz wydłużenie terminu na rozliczenie VAT w imporcie przez upoważnionych przedsiębiorców (AEO). Ma to służyć poprawie konkurencyjności portów wobec sąsiednich Niemiec czy Holandii.

  • zasada korzystaniem z samochodu służbowego w celach prywatnych,

Kowalski nie musi już szczegółowo rejestrować prywatnych wyjazdów, by później prawidłowo się rozliczyć. Wprowadzona zasada zastąpiła dotychczas niejasny system podatkowy.

  • zmiana w obowiązku wykonywania pracowniczych badań lekarskich.

pracownik, który podejmie pracę u Kowalskiego w ciągu miesiąca od rozwiązania poprzedniej umowy, będzie mógł posługiwać się dotychczasowym orzeczeniem lekarskim.

  • zwolnienia z opłat PIT dla osób świadczących bezpłatne porady prawne

Kancelarie, które świadczą bezpłatne porady prawne otrzymają zwolnienie z PIT. Dzięki czemu zwiększy się dostępność porad prawnych dla osób niezamożnych.

Projekt przygotowało Ministerstwo Gospodarki w konsultacjach z przedsiębiorcami, szacując że wprowadzenie zmian przyniesie przedsiębiorcom oszczędności w wysokości prawie 1 mld zł rocznie. Ustawa weszła w życie z początkiem 2015 r. Rozporządzenia regulujące szczegółowo powyższe kwestie nie zostały jeszcze ogłoszone, prawdopodobnie wejdą w życie w drugim kwartale br.

 

Zostaw komentarz