Na ferie z łańcuchami. Sprawdź zanim wyruszysz

0

Rozpoczyna się okres wyjazdów na zimowe ferie, a podróż samochodem w rejony górskie może wiązać się z obowiązkami. Na szczególną uwagę podczas zimowych wyjazdów zasługuje wymóg stosowania łańcuchów. Przepisy nie są jednolite, gdyż każdy kraj ma inne regulacje i podchodzi do tematu w różny sposób, uzależniając wymagania od warunków atmosferycznych lub okresu w roku. Sprawdźmy, w których państwach obowiązują łańcuchy przeciwśniegowe na koła i co mówią przepisy drogowe w popularnych górskich regionach.

Wyjazdy na ferie zimowe stają się coraz popularniejsze, a góry są jednym z ulubionych kierunków podróży w tym okresie. Podróżowanie samochodem zimą stawia przed kierowcami specyficzne – niejednokrotnie skodyfikowane – wyzwania, zwłaszcza gdy drogi pokrywają się śniegiem i lodem. W niektórych krajach jak Niemcy, Austria, Szwajcaria czy Francja na kierującymi pojazdami nałożono obowiązek zakładania łańcuchów. Ich stosowanie jest obowiązkowe w przypadku trudnych warunków atmosferycznych, zwłaszcza na przełęczach górskich.

Łańcuchy montuje się na oponach, a ich zadaniem jest zwiększenie przyczepności do nawierzchni poprzez zapobieganie poślizgom – w efekcie zwiększenie bezpieczeństwa. W krajach Europy przepisy dotyczące używania łańcuchów na kołach różnią się w zależności od państwa i jego warunków atmosferycznych. Jak wyglądają przepisy w poszczególnych krajach?

Które kraje wymagają łańcuchów na koła?

Austria: łańcuchy przeciwśniegowe są obowiązkowe tylko na drogach, na których jest to wskazane znakiem drogowym. Musisz je mieć w swoim samochodzie.

Bułgaria: istnieje obowiązek wyposażenia samochodów w łańcuchy od 1 listopada do 31 marca i montażu ich na drogach górskich oraz w miejscach oznakowanych.

Czechy: w złych warunkach pogodowych w Czechach obowiązują zimówki. Kierowca może używać łańcuchów w razie ośnieżenia, choć nie jest to konieczne.

Francja: w rejonach górskich Francji istnieją specjalne strefy, do których wjazd jest dozwolony tylko pojazdom z ogumieniem zimowym (albo letnim wyposażonym w łańcuchy przeciwśniegowe). Łańcuchy muszą być dostępne dla co najmniej dwóch kół napędowych.

Słowacja: podobnie jak w Czechach, podczas złych warunków pogodowych obowiązują opony zimowe, a stosowanie łańcuchów jest opcjonalne.

Słowenia: między 15 listopada a 15 marca samochód w Słowenii musi być wyposażony w opony zimowe. Alternatywnie, kierowca może używać opon letnich, ale musi mieć przy sobie łańcuchy przeciwśniegowe dla kół napędowych i korzystać z nich w razie potrzeby.

Szwajcaria: obowiązek korzystania z łańcuchów przeciwśniegowych w Szwajcarii dotyczy trudnych warunków drogowych oraz dróg pokrytych śniegiem lub lodem. Dotyczy to również pojazdów z oponami letnimi, zwłaszcza w ekstremalnych warunkach pogodowych.

Włochy: podobnie jak we Francji, w przypadku Włoch obowiązują znaki drogowe. Łańcuchy należy mieć na wyposażeniu, ponieważ jeśli widzisz znak nakazujący korzystanie z opon zimowych lub łańcuchów przeciwśniegowych, musisz się do niego zastosować.

O ile na czarnej, niepokrytej śniegiem, czy breją pośniegową nawierzchni używanie łańcuchów nie jest konieczne, ba wręcz pogarsza właściwości jezdne pojazdu, tak w warunkach stricte zimowych – np. podczas wyjazdu na ferie zimowe w góry założenie łańcuchów na koła zapewnia przyczepność i znacząco wpływa na płynność i bezpieczeństwo podróży.

Rzecz jasna ich użycie ściśle związane jest ze stanem nawierzchni. Musi być ona pokryta śniegiem lub lodem, w innych sytuacjach łańcuchy należy zdjąć, w przeciwnym razie grozi nam mandat. Sama jazda z łańcuchami na kołach musi być płynna, a prędkość nie może przekraczać zazwyczaj 50 km/h (określają to przepisy). Gwałtowne ruszanie jak i hamowanie także nie jest zalecane

Czy w polskich górach obowiązują łańcuchy śniegowe?

Znaczna część turystów decyduje się na odpoczynek w Polsce. Dlatego warto znać rodzime przepisy – choć obowiązek korzystania z łańcuchów może się pojawić. Obowiązek determinuje pojawienie się znaku drogowego C-18 „nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych”. 

Dlatego warto przewozić łańcuchy w bagażniku podczas zimowych wyjazdów, nawet jeśli korzystasz z opon zimowych. Warunki na drogach górskich mogą być trudne, zwłaszcza w okolicach popularnych miejscowości turystycznych – np. w okolicy Zakopanego czy Karpacza.

Ryzyko i mandaty za brak łańcuchów

Nieposiadanie lub… niewłaściwe stosowanie łańcuchów może jednak prowadzić do ryzyka wypadku, a z pewnością utrudniać poruszanie się na zaśnieżonych i śliskich drogach.

Warto również pamiętać, że nieprzestrzeganie obowiązku korzystania z łańcuchów, gdy jest to wymagane, może skutkować nałożeniem mandatu lub innych sankcji przez organy odpowiedzialne za egzekwowanie przepisów drogowych w danym kraju. Dlatego zawsze warto być przygotowanym i zabezpieczyć się przed ryzykiem oraz konsekwencjami prawno-finansowymi związanymi z nieprzestrzeganiem przepisów drogowych.

Zostaw komentarz