Uważaj na kolana we Włoszech. Polisa na narty

0
Polisa na narty

Koszty akcji ratunkowej, pomocy medycznej i leczenia za granicą są potężne. To duże obciążenie, jeśli uraz jest poważny, a poszkodowany amator białego szaleństwa posiada tylko kartę EKUZ. Warto pamiętać przed zbliżającym się sezonem, że polisa na narty jest niezbędna. Wypadki na stokach wymagają zwykle interwencji służb ratunkowych, koszt tego typu akcji może być opłacony wyłącznie z polisy lub środków własnych.

 

Czas ferii nieformalnie rozpoczyna w Polsce sezon narciarki. W tym okresie stoki – także te zagraniczne goszczą polskich turystów turystami z Polski. Każdy, nawet weekendowy wyjazd w góry niesie ryzyko wypadku i kontuzji. Szczególnie narażone są osoby, które nieprzygotowane wychodzą na stok albo dopiero zaczynają uczyć się jazdy na snowboardzie lub na nartach. Również osobom z dużym doświadczeniem mogą przydarzyć się wypadek spowodowany słabymi warunkami na stoku lub pogorszeniem stanu zdrowia a nawet… zachowaniem innych bez względu na to, gdzie zdecydowali się spędzić urlop.

Uważaj na kolana i nadgarstki

Lista niebezpiecznych kontuzji i urazów związanych z białym szaleństwem jest długa. Mimo że narciarstwo i snowboard wymagają tylko pewnego ogólnego poziomu sprawności i kondycji fizycznej, to kontuzje zdarzają się dość często. Najczęściej dochodzi do złamań i zwichnięć kończyn dolnych i górnych. Urazy kolana, tułowia, biodra, kręgosłupa wśród pasjonatów narciarstwa oraz barków i nadgarstków u snowboardzistów nie należą do rzadkości.

Raport Mondial Assistance – firmy która zajmuje się pomocą turystom z ramienia firm ubezpieczeniowych – potwierdza powszechną opinię, że sporty zimowe niosą ze sobą ryzyko uszkodzenia kończyn. Podczas uprawiania sportów zimowych ponad 30 proc. wypadków związanych jest z urazami kolan. Z kolei co piąta kontuzja dotyczy skręcenia stawu skokowego i kostki. Równie częste są kontuzje ramion i barku, a ok. 5 proc. stanowią te najniebezpieczniejsze, czyli urazy głowy – wylicza Ludmiła Opałko z Mondial Assistance.

Na czas ferii zimowych, zwłaszcza spędzanych aktywnie, warto wykupić polisę. Jeśli planowany jest wyjazd za granicę, zdecydowanie powinno się wykupić dodatkowe ubezpieczenie, ponieważ karta EKUZ zapewnia tylko podstawowe usługi medyczne.

 

Co trzeci wypadek w Austrii lub we Włoszech

Góry, podobnie jak co roku, są najpopularniejszym kierunkiem zimowych wjazdów. To wnioski płynące z badań przeprowadzonych przez Polską Organizację Turystyczną. Większość rodaków decyduje się na spędzenie urlopu w Polsce, ale co czwarty planuje zimowy urlop za granicą.

Najpopularniejszym kierunkiem zimowych wyjazdów są Włochy i Austria. Rzadziej wyjeżdżamy do Francji, Czech czy na Słowację. Pomimo lepszej niż w Polsce infrastruktury i egzekwowania zasad bezpieczeństwa to w najpopularniejszych kurortach dochodzi do największej liczby wypadków. Jak to wygląda w liczbach? Według Mondial Assistance 36 proc. zgłaszanych wypadków przez polskich turystów ma miejsce we Włoszech. Na drugim miejscu są austriackie kurorty (21 proc.), a następnie francuskie (8 proc.) oraz kurorty w Czechach (5 proc.).

 

EKUZ nie wystarczy nawet na leczenie?

Zagraniczny wyjazd wymaga posiadania nie tylko karty EKUZ, ale także polisy na zagraniczne wyjazdy, która działa podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka, za które uważane są jazda na nartach i snowboard.

Chcąc zapewnić opiekę zdrowotną za granicą, powinniśmy posiadać nie tylko Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, tzw. EKUZ. Dokument wydawany jest przez NFZ, lecz także ubezpieczenie na czas wyjazdu. Dlaczego to takie ważne?

EKUZ pokryje jedynie podstawowe usługi medyczne. Koszt wizyty lekarskiej czy pomocy ambulatoryjnej (założenie gipsu, pobranie krwi), a nawet hospitalizacja to nie jedyny wydatek który trzeba ponieść w następstwie odniesionego za granicą wypadku lub choroby. Wprawdzie EKUZ te koszty pokryje, ale na zasadach obowiązujących innych obywateli kraju, w którym przebywamy. Przykładowo we Francji EKUZ pokryje maksymalnie do 85 proc. kosztów związanych ze zdarzeniem. Stąd też nawet NFZ zachęca do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia w podróży.

 

Akcja ratunkowa na stoku? Rachunek będzie wysoki!

Zwiezienie ze stoku, transfer do szpitala z miejsca zdarzenia a nawet akcja ratunkowa w górach nie są refundowane przez NFZ. W związku z tym EKUZ nie pokryje tych kosztów. Podobnie jak ewentualnego transportu chorego do kraju. Wydatki z tym związane są potężne, co doskonale obrazują dane z Mondial Assistance, który zajmuje się organizacją tego typu pomocy.

Przetransportowanie poszkodowanego z Włoch – najpopularniejszego narciarskiego kierunku, do Polski:

  • od 1,8 tys. euro karetka lub regularne linie lotnicze,
  • od 18 – 23 tys. euro specjalistyczny air ambulans – wykorzystywany w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu
  • ok 2 tys. euro – jeżeli podczas podróży samolotem konieczna jest obecność osoby bliskiej, należy liczyć się dodatkowymi kosztami

Przykładowy koszt wizyty lekarskiej we Włoszech to dzisiaj ok. 200 euro. Powszechny uraz, który może zdarzyć się an stoku, tj. złamanie tam nogi i konieczność 4-dniowej hospitalizacji to wydatek ok. 7,6 tys. euro. Jeszcze wyższy rachunek dostaniesz po pobycie w szpitalu w Austrii – na skutek operacji kości udowej to pewność rachunku w granicach 11 tys. euro. W teorii najtaniej będzie chorować u naszych południowych sąsiadów… Jednodniowy pobyt w czeskim publicznym szpitalu wyniesie tutaj ok. 900 zł.

 

Dysponując odpowiednią polisą turystyczną wszystkie te koszty pokrywa ubezpieczyciel. Dlatego przed wyjazdem warto upewnić się czy polisa pokryje ewentualny koszt leczenia, hospitalizacji czy akcji ratunkowej na stoku.

Warto zwrócić uwagę na ubezpieczenie Bezpieczny Powrót, które działa także podczas jazdy na nartach i snowboardzie (także poza szlakami). W zakresie polisy są też koszty transportu do kraju a nawet akcji poszukiwawczej i ratunkowej. Ochrona z polisy przewiduje pokrycie ewentualnych kosztów leczenia, które są konsekwencją wypadku lub nagłego pogorszenia się stanu zdrowia. Górny próg odpowiedzialności – określony na poziomie 250 tys. zł – jest odpowiedni o wysoki, by umożliwić beztroski wypoczynek na stoku.

Planujesz ferie na stoku w Polsce? Nie bagatelizuj ryzyka – w razie upadku konieczna może być rehabilitacja, dlatego zadbaj o NNW, które zadziała podczas zimowych ferii. Sprawdź ubezpieczenie Szlaki bez Granic.

 

źródło: Raport Mondial Assistance listopad 2022

 

Zostaw komentarz